Turystyka konna

konie1Gospodarstwo rybackie „Nad Grabią” leży na łódzkim szlaku konnym.

http://www.wsiodle.lodzkie.pl/pl-def/cms/bryczka

Malownicza dolina rzeki Grabi jest wymarzonym miejscem na wycieczki konne tak wierzchem jak i bryczkami.

W Gospodarstwie jest stajnia, w której obecnie mieszkają 4 konie. Dwa z nich to konie rasy fryzyjskiej.

mmmm

fryzy

Koń fryzyjski (tzw. fryz) to rasa zimnokrwistych koni, pochodząca z historycznej krainy Fryzji w dzisiejszej Holandii. To jedna z najstarszych ras europejskich licząca ok. 2000 lat.  Były to konie powszechnie używane przez germańskie rycerstwo, ze względu na ich wytrzymałość i cierpliwość. W XVII w. Fryzy znalazły swoje miejsce w barokowych szkołach jazdy, stały się też luksusowymi końmi powozowymi tzw. karosjerami. Wielką sławę zdobyły dzięki Wyższej Szkole Jazdy, jak pisze hrabia Newcastle, autor traktatu o jeździe konnej „… Nie ma nic przyjemniejszego jak zażywanie konia fryzyjskiego. Jest silny i wesoły, nadaje się do wszelkich ćwiczeń z wyjątkiem długotrwałego biegu. Na żadnym innym koniu jeździec nie wyróżnia się bardziej i nie może w pełni zawierzyć jego chodom…” (www.frizo.eu). Fryz został uszlachetniony dolewem krwi orientalnej, a w XVI i XVII wieku krzyżowano je z lżejszymi rasami koni hiszpańskich. Jednak podstawowe cechy rasy jak spokojny charakter i kara maść nie uległy zmianie. W XIX wieku Fryz zaczął karierę jako wyścigowy koń zaprzęgowy.

fryz1Fryzy są dostojne i majestatyczne. Mają kare umaszczenie, bujną grzywę, ogon i szczotki pęcinowe oraz wysokie i efektowne chody. Współczesne konie tej rasy mogą być wzrostu od 154 do nawet 180 cm w kłębie.

Hodowla koni fryzyjskich podlega ścisłej selekcji i opiera się o szereg zasad wytyczanych przez Holenderski Związek Hodowców Koni Fryzyjskich, któremu podlegają wszystkie inne organizacje hodowlane w różnych krajach. Związek jest jedynym organem uprawnionym do oceny koni i wpisywania ich do księgi stadnej. Najsurowiej oceniane są ogiery. Dzięki takiej selekcji, pielęgnowane cechy rasowe są głęboko zakorzenione i zachowane przez wiele lat hodowli tych koni. Koń fryzyjski świetnie sprawdza się w zaprzęgu, a z uwagi na niesamowitą pojętność i piękny ruch wykorzystywany jest chętnie w ujeżdżaniu. Jego spokojne usposobienie umożliwia wykorzystywanie go do hipoterapii.

cyganfryz

arabka

fot. Piotr Miśkiewicz