Ryby

Sprzedaż świeżych ryb ryby_slajd1

Prowadzimy sprzedaż hurtową i detaliczną ryb:
poniedziałek – sobota w godz. 8.00 – 17.00
niedziela w godz. 11.00 – 17.00

Kontakt
tel.: 797 998 639

Wędzimy ryby na życzenie Klienta. Zapraszamy!

Karp

Karp (Cyprinus carpio) – jedna z cenniejszych ryb hodowanych w stawach i chyba najpopularniejsza ryba słodkowodna. W Polsce do niedawna kojarzona przede wszystkim z okresem wigilijnym. W kuchni staropolskiej goszcząca dużo częściej na stołach, przyrządzana w sosach, faszerowana, pieczona, smażona, zapiekana, marynowana. Obecnie karp powraca do łask i jego walory smakowe zostają doceniane przez coraz szersze kręgi kucharzy i konsumentów.  Polecenia godny jest np. rosół z karpia, czy karp wędzony. W obu tych przypadkach można w pełni docenić soczystość i smak delikatnego mięsa.

Karp może dochodzić do kilkunastu kilogramów wagi i ponad 1 m długości. Najsmaczniejsze są karpie o wadze ok. 2 kg. 100 g mięsa karpia to ok. 67 kcal – jest to ryba zaliczana do ryb tłustych.  Oprócz białka, tłuszczy, w tym omega-3 i wody w mięsie karpia znajdują się witaminy A, B1, B2, C i PP oraz wapń.

Dostępny: kwiecień –  grudzień

 

Szczupak

szczupakSzczupak (Esox lucius) – najczęściej hodowana w stawach ryba drapieżna. Mięso szczupaka jest chude, białe i smaczne od lat doceniane przez smakoszy. Ryba nadaje się do przygotowywania potraw pieczonych, smażonych, duszonych ale również  potraw na zimno (galantyna, w galarecie, w majonezie, po żydowsku). Dawniej, za najszlachetniejsze uważano podawanie szczupaka gotowanego w wywarze warzywnym, polanego masłem klarowanym lub sosem szafranowym czy chrzanowym.

Szczupak może osiągać wagę nawet ponad 20 kilogramów i długość do 1,5 m. Najsmaczniejsze są szczupaki łowione wiosną i wczesnym latem o wadze 2-3 kg. Jest to ryba bogata w pełnowartościowe białko, przy tym zawiera niewiele tłuszczu. Stanowi cenne źródło składników mineralnych (potasu, fosforu, wapnia, także selenu, jodu) oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (D, E) i rozpuszczalnych w wodzie (PP, B2, B6, B12).

Dostępny: kwiecień – grudzień

 

Pstrąg

pstrągPstrąg tęczowy (Salmo gaidneri) – ryba słodkowodna z rodziny łososiowatych. Upodobała sobie dobrze natlenione wody rzek, dlatego przy hodowli wykorzystuje się stawy przepływowe. Odznacza się niezwykłą zwinnością ruchów, dlatego Francuzi nazywają pstrąga „la petite danseuse” – mała tancerka. Według starych książek kucharskich najlepszy jest pstrąg gotowany podawany z klarowanym masłem i jajkiem. Również doceniane są pstrągi w galarecie. Obecnie najczęściej podawane są pstrągi wędzone lub z grilla.

Mięso pstrąga jest białe i bardzo delikatne. Do celów kulinarnych najlepsze są pstrągi o wadze ok. 250 g i długości ok. 30 cm. Charakteryzuje się niską kalorycznością, jest więc doskonałym urozmaiceniem diety dla osób dbających o sylwetkę. Ponadto zawiera wiele wartości odżywczych, w tym łatwo przyswajalnego białka, kwasów omega-3, witamin i mikroelementów.

Dostępny: kwiecień – grudzień

 

Jesiotr

jesiotrJesiotr (Acipenser) – duża ryba wędrowna, dwuśrodowiskowa, która w czasie ikrzenia wpływa do rzek. Znanych jest kilkanaście gatunków tych ryb. Ich mięso należy do jednych z najsmaczniejszych. Doskonale nadaje się do gotowania, duszenia, marynowania, pieczenia, czy wędzenia. Do gotowania dobrze jest ściągnąć skórę, która jest gruba i twarda. Oprócz mięsa wykorzystuje się kulinarnie strunę grzbietową oraz ikrę, z której produkuje się najcenniejszy czarny kawior.

Jesiotr, w zależności od gatunku, może osiągać nawet ponad 2 m długość i znacznie przekraczać 100 kg wagi. Mięso tej ryby jest białe, tłuste, jędrne i soczyste.

Dostępny: kwiecień – grudzień

 

Sum

Sum (Silurus glanis) – największa ryba słodkowodna żyjąca w Europie. Sum to ryba drapieżna polująca nawet na ptaki wodne, takie jak kaczki, czy gęsi. Jest rybą długowieczną lubiącą muliste dna jezior i rzek. Skóra suma jest pozbawiona łusek, u starszych osobników twarda, dlatego lepiej ją ściągnąć przed przyrządzaniem. W kuchni polskiej do przysmaków zaliczano zrazy mielone w sosie grzybowym oraz marynaty. Najsmaczniejsze są sumy młode. Przyrządzać je można na różne sposoby: smażyć, dusić, piec, marynować, gotować. Jest bardzo smacznym dodatkiem do zupy rybnej. Mięso po ugotowaniu nie rozpada się, jest jędrne.

Sum może osiągać długość nawet ponad 2 m i masę ciała ponad 300 kg. Mięso, szczególnie młodych osobników, jest bardzo smaczne, delikatne, białe i tłuste. Dużą zaletą jest brak konieczności skrobania (skóra bez łusek) oraz brak drobnych ości.

Dostępny: kwiecień – grudzień

Amur

amurAmur (Ctenopharyngodon idella) – ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, introdukowana w Polsce w latach 60-tych ubiegłego wieku. Mięso smakiem podobne do mięsa karpia. Tak samo jak karp, dzięki temu, że hodowany jest w stawach przepływowych, wykorzystujących czysta wodę Grabi, nie ma nieprzyjemnego, mulistego posmaku i zapachu. Nadaje się do smażenia, duszenia, gotowania, pieczenia a także wędzenia. Doskonale smakuje podany w galarecie po żydowsku.

Amur dorasta do 150 cm długości i 45 kg masy ciała. Mięso jest białe, jędrne, soczyste i delikatne. Mam mniej ości, które łatwo odchodzą do mięsa i mniej tłuszczu niż karp.

Dostępny: kwiecień – grudzień